Ölçüleri alınan kapı girişi, pencere gibi güneş ışığını kırmak amacıyla duvara sabitlenerek yapıldığından sabit ya da resimde görüldüğü gibi ayrı bir dekor havası verdiği için de dekoratif tente olarak bilinmektedir.

Tente kullanımının bir kültür olduğunu ve gelişmiş Avrupa devletlerinde çok daha yaygın olarak kullanıldığını söyleyebiliriz. Elbette ülkemizde ekonomik nedenlerden tente yapımı henüz tam olarak kültür olarak oturmuş sayılmaz. Bu bakımdan ele alınıldığında tente yaptırmak isteyenlerin karşılaşacakları en büyük sorun, tente alternatiflerinin veya tavsiyelerinin kısıtlı oluşudur. Tentecinizle yapacağınız görüşmelerede genellikle “işinizi görür” veya “daha ekonomik olur” cümleleri aslında bazı gerçekleri saklamaktadır. Bu sözler “çok zevksizsiniz” veya “görsellik veya güzel görünmek için cimrilik ediyorsunuz” manasına gelebilir.

Yani işin gerçeği tente yaptırmaya karar veren birinin, yapılacak tentenin uygulanacak mekana artı bir değer katacağını bilmesi gerektiğidir. Uygulamayı henüz yapmadan önce sanal ortamda görmek, kendi ya da başka bir örneğin kendi mekanında nasıl görüneceğini önceden bilmek büyük avantaj sağlayacak ve olası hayal kırıklıklarını engelleyecektir.

Dekor için yapılan uygulamalarda tavsiyemiz, renk seçimi ve modelin mekana olan uyumunun doğru olmasıdır. Bu da size yön verecek olan tentecinizle yapacağınız istişare ile mümkün olabilir.